Ханты-Мансийск . Рождение в муках, БезФормата.Ru, Новости

29.10.2015

Народження в муках

Кореспондент газети «Новини Югри «

В Югрі роблять перші кроки до цивілізованого ринку орендного житла. Найближчим часом в Сургуті, Ханти-Мансійську і одному з важкодоступних поселень округу будуть побудовані перші дохідні будинки. Пілотні проекти повинні дати цінну інформацію про те, як забезпечити населення регіону доступним і дешевим житлом.

Ми вже писали раніше про те, як восени минулого року молодіжний парламент Югри виступав з ініціативою — створити в окрузі мережа дохідних будинків. Початківці парламентарі підрахували, що щонайменше 5 000 югорський сімей готові скористатися орендним житлом, для того щоб підготуватися до іпотеки. Ні для кого не секрет, що перші роки молоді фахівці не можуть собі дозволити придбати житло ні при яких умовах. На один тільки початковий внесок потрібно збирати кілька років. Але де жити увесь цей час? Рішенням могло б стати дешеве орендне житло. Зекономлені гроші (які інакше були б з’їдені більш дорогий орендою) відкладалися до тих пір, поки молоді не зважаться взяти власну квартиру в іпотеку.

З тих пір пройшло багато часу, проект став більш глобальним і привернув увагу всього округу. Минулого тижня в Сургутском держуніверситеті під головуванням губернатора Ханти-Мансійського округу Наталії Комарової пройшло обговорення концепції формування фонду орендного житла в Югрі. Завдяки відеозв’язку до наради також долучилися представники інших муніципальних утворень. Тут були і фахівці, і люди, які потребують житло, і лідери громадських організацій — всього близько 200 чоловік. За задумом повинна була відбутися конструктивна бесіда: з критикою, реченнями, цифрами. Але в підсумку питань тільки додалося — картина появи прибуткових будинків в Югрі вийшла досить невиразною і далекою від ідеалу.

до Речі, якщо ви ще не в курсі, про що йдеться, зараз коротко пояснимо. Уявіть, що у багатоквартирного будинку лише один власник-приватник. Він займається бізнесом — здає квартири в довгострокову оренду всім бажаючим. Вигода підприємця — стабільний заробіток. Вигода орендаря — впевненість у тому, що його завтра не «попросять», а також відносно низька квартплата. До речі, у багатьох країнах абсолютно нормальним вважається прожити все життя в орендованій квартирі. А тепер пропонуємо приєднатися до обговорення.

Як йдуть справи зараз.

Основні цілі нової довгострокової програми на самому початку наради змалювала губернатор: «Необхідно забезпечити населення доступним, підкреслюю — доступним орендним житлом, щоб можна було знімати квартири за ціною нижче ринкової — не менш ніж на третину. Ми повинні передбачити і такі умови, при яких частина квартир буде передаватися в оренду малозабезпеченим громадянам взагалі за мінімальною ставкою. Також ми повинні забезпечити стабільність і довготривалість найму».

Як відзначила глава регіону, стратегічна мета — створити умови для розвитку самостійного, легального приватного орендного бізнесу. «Не хотілося б, щоб ми скотилися тільки до орендного житла, приобретаемому на кошти бюджету, коли в будинку вкладають кошти лише за умови їх викупу округом або муніципалітетом », — наголосила губернатор.

До відома.

На думку експертів, сьогодні кожна восьма квартира в окрузі здається в оренду. Їх вартість набагато вище середньої по Росії. Причому, за прогнозами, у найближчі роки ціни не знизяться, а, швидше за все, збільшаться ще більше.

Далі заступник губернатора Валентин Грипас розповів про існуючі потреби у житло. За його словами, близько 50 % населення автономного округу не бере участь у програмах з покращення житлових умов. У нас також колосальна потреба у кваліфікованих кадрах, а працівники, як правило, потребують житло. «В цілому існує великий незадоволений попит на оренду житлових приміщень на довгостроковий період за «справедливою ставкою». За нашими оцінками, потреба в житлових приміщеннях складає від 1,5 до 3,5 мільйонів квадратних метрів», — навів вражаючі цифри Валентин Грипас.

Нині існуючий варіант концепції передбачає будівництво в 2012 році 20 тисяч квадратних метрів орендного житла. А в наступні роки, аж до 2016 — від 345 до 845 тисяч щорічно. «Наприклад, в Сургуті фахівці бачать непогані перспективи, однак пропонують починати з невеликих проектів. У Ханти-Мансійську вартість оренди неймовірно велика, тому ми бачимо сенс кооперуватися з роботодавцями », — розкрив частину планів заступник губернатора.

Що робити?

Про те, як може виглядати стандартний прибутковий будинок, розповів генеральний директор Іпотечного агентства Югри Євген Чепель: «Типовий проект був розроблений нами саме тому, що сьогодні тільки наша структура може надати позабюджетні ресурси на таких умовах — на 20 років під 10,5 %. Що до моделі… Мова йде про стоквартирном будинку з житловою площею більше ніж 4 000 квадратних метрів. У ньому буде: 23 однокімнатні квартири по 30 квадратних метрів, 54 двокімнатні — за 40 метрів, і 23 трикімнатні — по 55 метрів». А далі презентація проекту перейшла до найцікавішого — вартості оренди мебльованої квартири з урахуванням комунальних платежів.

Однокімнатна квартира в такому будинку вам обійдеться більш ніж 19 тисяч рублів на місяць, двокімнатна — майже 26 тисяч рублів, а трикімнатна — 35, 5 тисяч рублів.

Ціни немов вилилися ушатом холодної води на голови присутніх — по задніх рядах прокотився шепіт: «А в чому сенс? ». Дійсно, за оцінками того ж молодіжного парламенту, більшість югорчан готові платити за однокімнатну квартиру в мінімальній комплектації максимум від 13 до 15 тисяч рублів. Пропоновані ж у проекті цифри — практично вартість житла на чорному ринку.

Власне з цього обговорення і почалося. Хоча в самій ідеології проекту було безліч проблем, їх вирішення знаходили мало не відразу. Наприклад: люди побоюються, що якщо раптом втратять роботу, то не зможуть платити за житло — отже, слід передбачити відстрочку платежів; багато хто боїться, що прибуткові будинки перетворяться в общаги — треба ввести обмеження на кількість проживають в одній квартирі. Однак на головне питання «як знизити ціну?» виразну відповідь ніхто так і не дав. На жаль, все звелося до того, що «будувати дохідні будинки — хороша ідея, а ціни треба б знизити».

Деякі все ж пропонували схеми здешевлення вартості квадратного метра. Але в них, так чи інакше, повинні брати участь бюджетні гроші. Ось приклад однієї з пропонованих схем: створюється спільна компанія, яка купує у будівельників будинку і далі веде свій бізнес — здає квартири в оренду. Але при цьому приватнику належить, скажімо, дві третини «акцій» організації, інше викуповує округ. За рахунок такого маневру, капітальні витрати приватника істотно знижуються, і він може здавати квартири по вартості нижче ринкової на третину (правда, окружний бюджет залишається в збитку).

Однак губернатор знову нагадала, що не слід все робити за державний рахунок: «Вважаю, що високі ціни на нашому ринку житла, що склалися в чому саме за участі бюджетних коштів. Нам потрібно залучати інвесторів. Для цього необхідні ваші оцінки — як це краще зробити. Інакше ми можемо прийняти концептуально хибні рішення». Однак розумні доводи, немов наштовхувалися на стінку. Всі: представники муніципалітетів, громадських організацій визнавали, що в ідеалі орендним житлом повинен займатися приватний бізнес. Але було видно, що ніхто не уявляє, як це зробити.

Побоювання з питання «займеться чи приватник таким бізнесом» висловили і члени молодіжної палати: «При здачі квартири в оренду автоматично виникає податок на додану вартість. І ціна житла відразу виростає — 18 % — це може вбити всю ідею, стати останньою краплею, яка відлякує інвесторів. На жаль, цю норму можливо відрегулювати лише на федеральному рівні».

Думка будівельників.

Потім учасники зустрічі вирішили з’ясувати у будівельників, чи здатні вони в принципі звести необхідні будинку. На це представники компаній відповіли, що такі можливості дійсно є, і вони готові брати участь в проектах дохідних будинків. Так, голова найбільшої в регіоні будівельної компанії «Сибпромстрой » Микола Сторожук заявив, що потенціал підприємства — 350 тисяч квадратних метрів житла в рік. «Першим прибутковим будинком в Югрі може стати побудована нами готель у 20 мікрорайоні Сургута. Введення об’єкта відбудеться протягом найближчого місяця-двох. В будівлі 72 квартири-студії — житло іменного такого типу затребуване серед холостяків. Ми готові віддати готель під орендний будинок», — заявив Микола Сторожук, Також він уточнив, що компанія готова будувати дохідні будинки на ділянках землі, які будуть виділені додатково. На це Наталія Комарова відповіла, що в окрузі є готова до забудови, але не застраиваемая земля, і вона не бачить сенсу «тримати» її далі.

Народження «пілотів».

У цілому, було висловлено чимало думок, з яких стало ясно, що універсального проекту не вийде. Так, деякі виступали за можливість викупу орендованих квартир (що, взагалі-то, суперечить самій ідеї дохідних будинків). Інші обурилися, що концепція явно розрахована тільки на великі міста, а що буде з невеликими поселеннями — неясно. У підсумку було вирішено випробувати різні варіанти — на кожній території свій, найбільш зручний. Наталія Комарова доручила головам муніципалітетів протягом двох тижнів розробити свій блок рішень, що стосуються орендного житла, та запропонувати варіанти, які дозволять здешевити вартість найму. Також губернатор запропонувала розпочати першим пілотним проектам в Сургуті, Ханти-Мансійську і одному з важкодоступних населених пунктів регіону.

До відома.

За результатами опитувань, більше половини (56 %) населення Югри хотіли б проживати у двокімнатних квартирах. Громадяни готові платити до половини сукупного доходу сім’ї, лише б жити в нормальних умовах. Цікаво, що ніхто не висловив бажання знімати індивідуальні житлові будинки.

Короткий опис статті: ціна на борошно Олексій Нейман

Кореспондент газети «Новини Югри»

neyman@ugra-news.ru

В Югрі роблять перші кроки до цивілізованого ринку орендного житла. Ханти-Мансійський автономний округ. Ханти-Мансійськ. житлом орендного квартирах Югри будинків дохідні орендою округом вартість проектів метрів цінну квадратного готова губернатора умовах приватнику тисяч Сургуті Ханти Мансійський Пропоновані бізнесом довгостроковість населених двокімнатні здається однокімнатні Новини Югри А в чому сенс? Сибпромстрой

Джерело: Ханти-Мансійськ | Народження в муках — БезФормата.Ru — Новини

Також ви можете прочитати