Кулінарія для дітей. Як навчити дитину готувати?, Кулінарія , Каталог

23.08.2015

Кулінарія для дітей. Як навчити дитину готувати?

Кулінарія для дітей. Як навчити дитину готувати?

Дорослі досить багато часу проводять на кухні; і якщо у вас є маленькі діти, то чому б не залучити їх до кулінарії. Вони з задоволенням будуть наслідувати своїм батькам, а згодом цілком зможуть допомагати в приготуванні навіть найскладніших страв.

Багато бояться, що замість приємного та корисного проведення часу зі своїм чадом вони отримають повний розгром на кухні і зайві години прибирання. Однак це зовсім не так. Досить дотримуватися двох золотих правил, і ви зможете уникнути проблем.

По-перше, не дозволяйте собі і дитині забувати, що головна людина на кухні — це ви, і вас треба в усьому слухатися. А по-друге, пам’ятайте, що ви готуєте для обопільного задоволення. Вибирайте прості кулінарні рецепти з гарантовано хорошим результатом.

Необхідно також враховувати вік дітей. Дитина 3-4 років виступає у ролі спостерігача і асистента, в 4-5 років він вправно справляється з простими рецептами, проявляючи уява і творчість. У 6-8 років його самостійність допомагає з легкістю освоювати нові сфери діяльності, в тому числі кулінарію, а в 8-10 років він вже достатньо дорослий, щоб готувати самому.

3-4 роки: долучаємо до світу кулінарії!

Діти в цьому віці обожнюють нові відкриття. Відкрийте для них дивовижний світ кулінарії! Звичайно, зробити це потрібно без примусу, в ігровій формі, захоплюючи простим процесом, швидким і якісним результатом. Діти 3-4 років можуть і люблять перемішувати, просіяти, м’яти. Цих маніпуляцій цілком достатньо для того, щоб приготувати простий пиріг або пісочні печива. Це не важче, ніж ліпити з пластиліну. А задоволення від того, що вони роблять щось корисне разом з мамою, буде, безсумнівно, набагато більше.

Практичні поради:

На кухні діти виявляють уяву і знайомляться з новими вкусами1. Приготуйте і відміряйте заздалегідь необхідну кількість потрібних інгредієнтів. Це заощадить час і дозволить уникнути помилки.

2. Використовуйте достатньо високу і широку посуд для змішування, щоб вміст не забрызгало всю кухню.

3. Діти люблять пробувати все на дотик і смак. Дозвольте їм перемішувати руками, пробувати самим на сіль і цукор, і вони залишаться задоволені.

4. Не сваріть малюка, якщо у нього щось не виходить з першого разу, щоб він у нього не виробився страх перед кухнею. Навпаки, допоможіть і приободрите. А якщо він сильно засмутився, відкладіть ваше заняття до наступного разу.

Дитина вчиться:

Порівнювати свої дії;

Виконувати прості вказівки;

Дотримуватися правил гігієни на кухні: мити руки, носити фартушок або фартух, прибирати за собою;

Правильно поводитися з кухонними приналежностями і продуктами.

В цьому віці варто виключити:

Рецепти, час приготування яких перевищує 15-20 хвилин. Увага малюків ще дуже не стабільно, вони не можуть довго займатися одним видом діяльності;

Страви з використанням ножа;

Рецепти, які вимагають використання міксерів, блендерів, кухонних комбайнів, так як їх звук може налякати дитину.

4-5 років: слідуємо за уявою!

Навчіть дитину звертатися з простими інструментами

Рухи дитини більш точні і тонкі: він може сам розкачати тісто дитячої качалкою, сформувати пиріжки або вирізати забавну фігурку з тіста за допомогою спеціальної форми. Це період торжества уяви. Слідуйте за ним, трохи допомагаючи і скеровуючи.

Практичні поради:

1. Якщо ваша дитина вже знає цифри, йому буде цікаво відміряти або зважити потрібну кількість інгредієнтів.

2. Враховуйте смаки дитини: йому не буде цікаво готувати те, що йому не подобається їсти.

3. Запропонуйте малюкові спеціальні матеріали: маленькі пластикові ножі для різання тіста, стакан або формочки для вирізання печива, і т. п.

4. Пробуйте використовувати як можна більше нових продуктів, відкриваючи для дитини нові смаки та їх поєднання.

Дитина вчиться:

Концентрувати свою увагу;

Дотримуватися певного порядку дій для досягнення результату;

Бути самостійним: запропонуйте йому протерти посуд або накрити стіл;

Маніпулювати більш складними кухонним приладдям (кондитерський шприц, качалка, міксер, тощо).

В цьому віці варто виключити:

Надто складні у виконанні рецепти: дитина все-таки ще малий;

Використання продуктів, які він не любить.

6-8 років: відкриваємо нові горизонти!

Це вік, коли дітям цікаво все нове, і на кухні ви зможете допомогти їм відкрити нові горизонти. З іншого боку, спільна діяльність — хороший привід залучити їх до дорослого діяльності і ще один спосіб розвивати їх здібності.

Практичні поради:

1. Головне досягнення — вміння користуватися ножем. Запропонуйте дитині більш безпечний столовий ніж-із заокругленим кінцем і зазубреним ріжучим краєм. Перший час діти повинні користуватися ним тільки у вашій присутності. Тепер вони можуть самі нарізати хліб, шинку, фрукти.

2. Ви можете навчити їх готувати прості страви, які вони можуть робити без допомоги дорослих (бутерброди, фрукти на шпажках, овочеві салати).

3. Тепер дитина може сама піч або смажити з використанням нескладних побутових приладів, таких як мікрохвильова піч, вафельниця або бутербродниця. Поки під наглядом дорослих, звичайно. Можна навчити його перевертати млинці.

Дитина вчиться:

Читати. Нехай він сам прочитає рецепт нового блюда і стежить за нього за виконанням кожного етапу приготування;

Розвивати творчість і художній смак: красиво прикрасити торт фруктами або салат зеленню, морквою або яйцем, оригінально нарізати овочі, і т.п.

В цьому віці варто виключити:

Примус. Не варто примушувати дитину готувати, якщо він сам не захоче;

Рецепти, в яких доводиться занадто довго чекати готового страви (тривалий час запікання або охолодження). Дітям не терпиться спробувати свій кулінарний шедевр.

8-10 років: можливо все!

У цьому віці на кухні діти можуть майже все. Якщо дитина вже звикла готувати разом з мамою, то він цілком зможе приготувати сам обід або вечеря з декількох простих страв під її майже непомітним керівництвом.

Практичні поради:

1. Навчіть дитину користуватися всіма кухонними побутовими приладами: комбайном, блендером, м’ясорубкою, посудомийкою, і .т.п. Однак краще поки не залишати його без нагляду на кухні.

2. Щоб дитина відчувала себе по-справжньому самостійною, вибирайте спосіб приготування відповідно до його зростання. Наприклад, він цілком може сам запалити духовку і поставити в неї пиріг або курку. Але йому буде важко і не безпечно смажити на газовій плиті, т. к. особа буде знаходитися дуже близько до вогню.

Дитина вчиться:

Вважати. Змінюючи пропорції в рецепті можна потренуватися в рахунку («А якщо ми не візьмемо 1 літр, а 2 літри молока, скільки треба буде додати яєць?»);

Спритності. У дітей цього віку досить добре розвинена дрібна моторика, їм цікаво розкачати, вирізати з тіста дрібні деталі, загортати. Пельмені, фаршировані овочі, завиванці, пиріжки з різною начинкою і слойки-конвертики — це буде цікаво і смачно.

В цьому віці варто виключити:

Поділ кулінарії на чоловіче і жіноче заняття. Якщо дитині подобається готувати, заохочуйте його в цьому занятті. Чи то дівчинка чи хлопчик. Це цікаве, корисне і розвиваюче заняття. До того ж це напевно стане в нагоді в житті.

Салони СтолицСветлана Апрелева

Короткий опис статті: кулінарія для дітей

Джерело: Кулінарія для дітей. Як навчити дитину готувати? — Кулінарія — Каталог статей — Кокетка-світ жінки

Також ви можете прочитати