Міжміські автобусні поїздки в Карелії очікувано перетворилися

08.07.2015

Замість того, щоб, як раніше, в 2011 році, розподілити всі маршрути (їх трохи менше трьох сотень) за 98-99 лотами (на кожне з них доводилося б таким чином в середньому, за три маршрути), чиновники запхали всі рейси по 4 лотах. Це автоматично залишала за бортом більшість дрібних карельських перевізників, що возили людей на місцевих лініях своїми автопарками в кілька машин кожен. Підприємців чекало розорення. Хоча в тому ж квітні президент Володимир Путін оголосив про особливу увагу, яке влади повинні приділяти підтримці малого і середнього бізнесу.

Звісно, комерсанти почали шукати правди: спочатку у регіонального управління ФАС і республіканських чиновників, а потім — коли карельські «слуги народу» фактично в очі сказали, що не мають наміру змінювати свої рішення — написали лист президенту Володимиру Путіну.

Єдиним на даний момент результатом стало те, що Арбітражний суд Карелії в квітні двічі припиняв проведення конкурсу на розподіл республіканських маршрутів. Але перевізникам це не допомогло: Держкомітет по транспорту уклав договір з «Карелавтотрансом», всіх інших підприємців залишивши не у справ. В некомерційному партнерстві «Карелтранс» вважають: «При цьому, на наш погляд, було порушено не тільки законодавство, але і умови попереднього конкурсу від жовтня 2011 р. проведеного мінекономіки РК, — конкурсу, який досі не скасований, не призупинено, і за яким договори з перевізниками в такій ситуації повинні були продовжуватися».

Чиновників підозри в неправомочність їх діянь не збентежили. Але давайте подивимося, чи вдалося їм таким чином домогтися оголошеної мети: зберегти всі маршрути Карелії?

ГУП «Карелавтотранс» фізично не міг потягнути поодинці всі отримані з барського плеча рейси: підприємству не вистачало машин. Тоді компанія вагому частку маршрутів здала в оренду індивідуальному підприємцю Хамину А. А. А й їх загального автопарку було мало. Хамін, в свою чергу, став передавати отримані маршрути субарендаторам, пропонуючи їх тим перевізникам, які працювали в республіці до кінця квітня.

Ось перше слідство «турботи» чиновників Держкомітету: одна компанія, яка нібито повинна була зберегти всі маршрути, розтрощила отримане господарство між багатьма компаніями.

Далі — більше. Суборенда від Хаміна пропонувалася на таких умовах, які мало кому припали до смаку: за право їздити за своїм же маршрутам (які вони обслуговували до кінця квітня) компанії повинні були платити «Карелавтотрансу» і Хамину до чверті виручки. До речі кажучи, про такий розвиток подій ще в квітні в бесіді з RegNews попереджав депутат законодавчих зборів Карелії Андрій Рогалевич: «Суборенда обтяжить існуючі компанії додатковим побором, розмір якого, як сумно жартують самі транспортники, буде залежати «від апетитів нового господаря». І в цьому випадку можна говорити, що «на розігрався апетит» головного орендаря водії і пасажири буду скидатися разом, що відіб’ється на квитки за проїзд».

Щодо вартості квитків жителі Карелії поки що голосно не обурюються — на відміну від питання скорочення рейсів і якості автобусів, які тепер їх обслуговують.

Справа в тому, що та мета, яку декларували в Держкомітеті по транспорту — зберегти маршрути — не виконується з перших днів роботи «Карелавтотранса» і його партнерів. Кількість закритих рейсів вже близько десятка. А на багатьох інших працює транспорт, який не має права з’являтися на міжміських перевезеннях. Це «ПАЗики» без багажного відділення (яке повинно бути за законом). Жителі Карелії цей факт відзначили дуже швидко і прокоментували в інтернеті:

«Все Шуйские, крім рейсу 20:30, на пазиках. Вся пряжа і все святозеры на пазиках. Більшість бесовцов пазики. Ладва-гілка — тільки пазики. »

Андрій Хабібулін

«До Ст. губи теж пазік ходить, у Заонежье повно народу їздить. відстань не близьке, багажного відділення немає. бардак».

Світлана Политова

«Огидна організація приміських перевезень (Петрозаводськ-Каскесручей), у святкові дні (3.05.15) був пазик малої місткості. Їхала з Іншої Річки 3.05.15 автобус битком був. З Кварцитний люди не те що сісти не змогли, вони навіть стоячи не могли залізти в автобус, їх просто не взяли. Автобус маленький, багажного відділення немає, всю дорогу як брязкальце грохатал. Якщо з міста ще якось можна туди поїхати, от назад дуже складно. Ціни на квитки не маленькі, а ось перевезення просто кошмар».

Тетяна Івашиненко

Ну і така «дрібниця», як зміни в розкладі: за законом, про них повинні оповіщати не менш, ніж за десять днів. Нові перевізники цю норму і не думали дотримуватися.

Бачачи все це, сам собою виникає питання: невже чиновники в Держкомітеті з транспорту не могли передбачити такого розвитку подій? Чесно кажучи, у таку махрову недалекість співробітників відомства нам не віриться. Тоді — чому ж всі йдуть за цим сценарієм? Чому галузь, ще недавно цілком благополучна (про це можна судити навіть по коментарям жителів Карелії, яким тепер є з чим порівнювати), зараз швидким кроком йде до прірви?

Тут буде доречно згадати про версії, популярної серед самих карельських перевізників, з настанням травня в більшості своїй залишилися не у справ (про неї ми теж писали ). Тільки дізнавшись, що без малого три сотні рейсів об’єднали в чотири лоти, транспортники сказали: це робиться для того, щоб привести в Карелію пітерські компанії, заробити на їх залучення і витіснити нас.

Як відомо, відразу витіснити не вийшло, втрутився Арбітражний суд. Але 25 травня відбудеться третє судове засідання по цьому конкурсу. Не виключено, що чиновники Держкомітету висунутий новий аргумент: подивіться, як все стало погано з перевезеннями, як люди скаржаться. А от якби нам дозволили відразу провести конкурс, як ми хотіли (з чотирма лотами), цього бардаку не було б.

Дуже своєрідна логіка, якщо пам’ятати про те, що стало першопричиною такого стану справ — але можна бути впевненими, що такі доводи не прозвучать насправді?

Короткий опис статті: цільна борошно Не минуло й півмісяця з рішення мінтрансу республіки віддати всі маршрути «Карелавтотрансу», як жителі Карелії заполонили інтернет скаргами на жахливу роботу перевізника.

Джерело: Міжміські автобусні поїздки в Карелії очікувано перетворилися на суцільну муку для людей

Також ви можете прочитати