Пшениця подорожчає в два рази. Економіка. Незалежна газета

21.04.2016

Пшениця подорожчає в два рази


Михайло Сергєєв

Зав. відділом економіки «Незалежної газети»


Ціни на преміальні сорти хліба не турбують чиновників.

Фото Олексія Калузьких (НГ-фото)

В найближчі місяці Росію чекає нове подорожчання хліба, борошна і пшениці. Нинішні запаси зерна значно нижче торішніх. І в деяких регіонах пшениця вже подорожчала майже в два рази. Експерти прогнозують, що ціни на хліб в російських магазинах піднімуться навесні приблизно на 25% у порівнянні з початком 2012 року.

Мінсільгосп РФ планує почати масштабні товарні інтервенції на російському ринку зерна тільки з лютого 2013 року. Про це повідомив вчора заступник голови відомства Ілля Шестаков на зерновій конференції в Москві. В цьому календарному році з інтервенційного фонду може бути реалізовано 1-1,1 млн. тонн зерна, додав заступник глави Мінсільгоспу Миколи Федорова. Між тим експерти зауважують, що розпочаті восени, а не навесні зернові інтервенції не зупинили, а швидше спровокували нове зростання цін на пшеницю. «Як не дивно, але однією з стартових і ключових причин нинішнього стрибка цін стали товарні інтервенції», – заявив Інтерфаксу гендиректор компанії «Прозерно» Володимир Петриченко. За його словами, додатковим імпульсом для зростання цін стала майбутня індексацію залізничних тарифів на вантажні перевезення з 1 січня 2013 року.

На вчорашніх торгах середньозважена ціна на пшеницю 3-го класу зросла до 8047 руб. за тонну, а на пшеницю 4-го класу – до 8068 руб. за тонну – відзначають експерти компанії «Совекон». При цьому в багатьох регіонах ціни на пшеницю зросли з початку року майже в два рази. Зростання цін на пшеницю за підсумками 10 місяців склав 96,5%, в жовтні ця зернова культура подорожчала на 3,1% – повідомляє Алтайкрайстат.

Напружену ситуацію на зерновому ринку фіксує і Росстат. Запаси зерна в сільськогосподарських, заготівельних і переробних організаціях РФ на 1 листопада 2012 року знизилися на 29,1% в порівнянні з аналогічною датою минулого року – до 32,9 млн. тонн, повідомляє статистичне відомство. А запаси пшениці, за даними Росстату, в заготівельних і переробних організаціях на 1 листопада скоротилися на 30,1% порівняно з 1 листопада 2011 року – до 9,26 млн. тонн.

Низькі запаси і зростаючі ціни на зерно вже призвели до подорожчання борошна і хліба. Так, за жовтень ціни на борошно зросли на 4,8%. А з жовтня 2011 року ціни на хліб і хлібобулочні вироби зросли в середньому по країні на 9,2%.

«Навесні вартість зерна, доставленого до млина, може піднятися до 12,5 тисячі рублів за тонну. Це приблизно дворазове подорожчання порівняно з цінами початку 2012 року. І простий розрахунок показує: роздрібна ціна хліба при двократному збільшенні цін на зерно неминуче збільшиться як мінімум на 25%», – говорить президент Союзу борошномелів Росії Аркадій Гуревич.

«Оптові ціни на борошно будуть і далі підвищуватися в міру зниження запасів на складах до наступного сезону, що є нормальною практикою. Ціни на хліб підвищуватися пропорційно зростання оптових цін на борошно не будуть», – заперечує керівник відділу бізнес-оцінки «Фінекспертиза» Олександр Дорофєєв. Ціни на хліб традиційних сортів регулюються регіонами, а на преміальні сорти встановлюються самими виробниками, нагадує експерт. «В ситуації зростання цін на борошно регіональні влади не дозволять піднімати ціни на традиційні сорти хліба, у всякому разі значно. За таких сортів хліба в деяких випадках виробники працюють у збиток або без прибутку, і це звичайна практика. Заробляють хлібобулочні комбінати на преміальні сорти, і на них швидше за все ціни піднімуться, що дозволить компенсувати можливі збитки», – пояснює Дорофєєв. «Значний неврожай цього року в більшості країн, висока товарна інфляція і зростання цін на енергоносії явно будуть діяти на ринок куди сильніше всіх зернових інтервенцій держави», – погоджується віце-президент Спартак-Банку Павло Геннель.

Напружена ситуація на зерновому ринку і призведе до конфліктів між виробниками і продавцями. «Адміністративний тиск на ціни неминуче, так як хліб – це соціально значимий продукт. Правда, ритейлери можуть знизити обсяги закупівель і продажу, які зараз не регулюються. А у взаєминах з виробниками торгові мережі можуть виставити такі вимоги, що зерно буде дотримуватися, або буде поставлятися на невигідних умовах», – говорить керівник напряму судової практики «Уральського союзу» Дмитро Ширяєв.

Які групи продовольства дорожчають швидше інших, зростання цін у %

Короткий опис статті: ціни на борошно Незалежна газета,

Джерело: Пшениця подорожчає в два рази / Економіка / Незалежна газета

Також ви можете прочитати