РГ зясувала, як в регіонах Поволжя стримують ціни на продукти

01.12.2015

Російська газета

В регіонах намагаються стримати сезонний стрибок цін виїзною торгівлею

В пензенському мінсільгоспі озвучили результати моніторингу цін на продовольчі товари. Цінники в магазинах і на ринках вивчила міжвідомча комісія, в яку увійшли представники Росспоживнагляду, регіонального управління ринку продовольства і ліцензування і Пензастата.

За оцінкою фахівців, найпомітніше за останній тиждень подорожчали продукти, ціну на які диктує новий урожай. Борошно зросла в ціні на півтора відсотка, соняшникову олію — майже на чотири відсотки, яйця — на 6,3 відсотка. Слідом за ними можуть подорожчати макарони, кондитерські вироби і хліб.

У зв’язку з сезонним зростанням цін губернатор Василь Бочкарьов поставив завдання збільшити кількість місць для реалізації продукції місцевих сільгоспвиробників.

— Треба розширити кількість таких торговельних майданчиків. Крім того, необхідно дати дозвіл на продаж хлібобулочних виробів буквально скрізь, у тому числі і в житловій забудові. Нехай виробники торгують у кварталах з машин, — зажадав повернути забуту практику глава регіону.

З 8 вересня в Пензі почали працювати щорічні сільськогосподарські ярмарки. Вони будуть проводитися кожен вихідний аж до 13 жовтня. На ярмарку приїдуть кооперативи, селянсько-фермерські господарства та підприємства всіх 27 районів області. Крім того, 9 вересня на торговій площі на вулиці Суворова відбувся фестиваль садівників.

— Стежте за тим, щоб не підвищувалися ціни на продукти харчування, овочі, м’ясо. Всім хочеться стати багатими, але потрібно вміти розмовляти з бізнесом, — звернувся напередодні ярмарків до глав районів міністр сільського господарства Пензенської області Іван Фирюлин.

За станом на кінець серпня, індекс споживчих цін в Пензенській області зріс по відношенню до грудня минулого року на 4,1 відсотка. Оборот роздрібної торгівлі у регіоні з січня досяг 77,6 мільярда рублів, що становить 107 відсотків у фактичних цінах до відповідного періоду минулого року.

Експерти побоюються, що восени в зв’язку із зростанням послуг ЖКГ продукти харчування ще більше подорожчають і це помітніше позначиться на загальній інфляції.

— Я думаю не варто створювати ажіотажний попит і змітати з прилавків борошна старого врожаю. Згадайте, як це було з гречкою в минулому році. У результаті сьогодні вона впала в ціні вдвічі. А зроблені запаси багатьом довелося викинути, так як непровітрювана крупа швидко псується, — вважає начальник управління ринку продовольства та ліцензування пензенського мінсільгоспу Ніна Багач.

В цьому році регіон зібрав високий урожай цукрових буряків, урожайність склала 270 центнерів з га. Поки прибрано лише десять відсотків посівних площ. З них зібрали понад сто тисяч тонн буряків. Цього вистачить, щоб завантажити роботою місцеві цукрові заводи.

Врожайність зернових дещо нижче торішньої — в середньому 14,5 центнера з гектара. До теперішнього часу обмолочено понад 80 відсотків загальної площі посівів. Зібрано 655 тисяч тонн зернових. В основному це фуражне зерно. Продовольче зерно переробні підприємства закуповують у південних регіонах, тому не можуть повною мірою формувати відпускну ціну борошна.

В Нижегородської області за останній тиждень ціни, згідно з даними Нижегородстата, по основним продуктам харчування знизилися на 1-8 відсотків. Найбільше подешевшали овочі та фрукти. Ціни на м’ясо і м’ясні вироби майже не змінилися, на молоко — впали на півтора відсотка, на цукор — на два. Незначне подорожчання продемонстрували пшеничне борошно (3,2 відсотка) і пшоно (2,2). Якщо порівнювати нинішні ціни і торішні, то по багатьом продуктам харчування відбулося значне зниження. За словами керівника УФАС по Нижегородській області Михайла Теодоровича (антимонопольники ведуть моніторинг споживчих цін), за минулий рік вартість літра соняшникової олії зменшилася на 7,4 відсотка — з 77,43 до 71,72 рубля. Це пов’язано з тим, що в 2011 році було вироблено дуже велике, можна навіть сказати, надмірна кількість масла, яке необхідно реалізувати, адже цей товар має певний термін придатності. Майже така ж ситуація з молоком. З січня по серпень 2012 року спостерігалося зниження роздрібних цін на молоко жирністю 2,5 відсотка з 35,92 до 33,02 рубля за літр, або на 8,07 відсотка. Крім того, ціни на молоко у цьому серпні на 0,5 відсотка нижче, ніж рік тому. Такі «соціальні» продукти харчування, як пшоно і гречка, стали набагато дешевше. Так, в серпні минулого року крупа гречана коштувала 117,42 рубля за кілограм, пшоно — 61,2 рубля за кілограм. Зараз ціна гречки опустилася на 55 відсотків (до 52,6 рубля за кілограм), пшона — на 68 відсотків (до 19,6 рубля за кілограм).

Дещо інша картина з цінами на продукти харчування в Удмуртії. За даними міністерства торгівлі і побутових послуг республіки, в липні спостерігалося зниження цін на такі продукти: яйце куряче, крупа гречана, вермішель, олія соняшникова, сметана — до 2 відсотків; масло вершкове, маргарин, пшоно, свинина, сири сичужні — до 1 відсотка. Не змінилися ціни на рибу заморожену, яловичину, сир, ковбасу варену, хліб житній та пшеничний, рис шліфований. Сезонний ріст цін відбувся на картоплю (26 відсотків), цибуля ріпчаста (11 відсотків), морква (9 відсотків), капусту білоголову (7 відсотків), цукровий пісок, борошно пшеничне (2,5 відсотка), сіль, м’ясо куряче, макаронні вироби (майже на 2 відсотки). З початку року Удмуртія поліпшила позиції в ПФО по 17 з 32 продуктів харчування, по яких проводиться моніторинг. По вартості продуктів харчування, що входять в споживчу корзину, республіка перемістилася з 66-го на 73-е місце по Росії, а серед регіонів ПФО — з 6-го на 10-е місце (чим нижче позиція, тим нижче ціни в регіоні). За рівнем цін на основні продукти харчування серед обласних центрів округу Іжевськ займає середні позиції. Виняток становить лише варена ковбаса, ціна на яку в столиці Удмуртії в серпні були вище, ніж у сусідів по ПФО (210,08 рубля за кілограм). Динаміка цін в Іжевську з грудня минулого року по серпень поточного мало чим відрізняється від загальноросійської. Так само, як і в середньому по Росії, в місті спостерігалося сильне зростання цін на овочі. У той же час крупи, вермішель, курячі яйця і ряд молочних продуктів дешевшали.

Довідка «РГ»

За перше півріччя, за даними управління ринку продовольства та ліцензування, населенню Пензенської області продано харчових продуктів (з урахуванням напоїв) на 27,2 мільярда рублів, що на 1,8 відсотка більше, ніж за аналогічний період минулого року. У структурі обороту роздрібної торгівлі питома вага харчових продуктів склав 41,3 відсотка. У середньому по Росії цей показник становить 46,6 відсотка.

Знайшли помилку? Виділіть текст з помилкою та натисніть Ctrl+Enter. щоб повідомити нас про неї.

Короткий опис статті: борошно ціна «РГ» з’ясувала, як в регіонах Поволжя стримують ціни на продукти: індекс споживчих цін в ПФО зріс за рік більш ніж на чотири відсотки. Пензенські влада запропонувала аграріям участь у сільгоспярмарках, а в Нижегородської області й Удмуртії основні продукти поки дешевшають за рахунок сезонних факторів, Злякалися цінників, В регіонах намагаються стримати сезонний стрибок цін виїзною торгівлею, Наталія Саванкова, Пенза, Олександр Трухін, Нижній Новгород Економіка, Галузі, Споживчий ринок, Товари і ціни, Філії РГ, Приволжжя, Середня Волга, ПФО, Нижегородська область, Удмуртія, Пензенська область, Ціни на продукти

Джерело: «РГ» з’ясувала, як в регіонах Поволжя стримують ціни на продукти — Наталія Саванкова, Олександр Трухін

Російська газета

Також ви можете прочитати