Соєве борошно замінює пергу, Кормова база бджільництва

16.08.2015

Соєве борошно замінює пергу

Жовтень 23, 2011 admin

Вже давно бджолярі помітили, що при відсутності пилку в природі бджоли охоче збирають і несуть у вулик (у вигляді обножек) борошно, відвідуючи млини, комори, склади та інші приміщення. Бачачи це, бджолярі стали виставляти борошно на пасіці в захищених від дощу будках, але згодовування бджолам борошна дає негативні результати, так як вони не засвоюють її поживних речовин. Факт збору бджолами борошна, виставленої на пасіці, пояснюють «помилкою інстинкту». При нестачі в природі пилку бджоли збирають не тільки борошно, а й інші абсолютно непотрібні речовини, як, наприклад, тертий цегла, пил, сажу і т. д.

Для порівняльної оцінки поживної цінності різних речовин були сформовані сім’ї з молодих бджіл, яких помістили у великі оранжереї. Бджолам давали випробовуваний корм і визначали кількість вирощеного розплоду (табл. 26), будівництво стільників, смертність бджіл і збільшення білка в їх тілі.

З отриманих даних був зроблений висновок, що сухі дріжджі можуть замінити пилок на 50%, молоко — на 20% і т. д.

Перга (пилок) у всіх дослідах далеко перевершувала всі випробувані корму.

У наведених дослідах бджіл підгодовували виключно випробовуваним кормом з цукром. Однак можна припускати, що при годуванні борошном бджолам бракувало вітамінів, удосталь наявних в пилку. Виходячи з цього на Українській дослідній станції бджільництва був поставлений досвід по годівлі бджіл борошном з різною домішкою пилку.

З молодих одновікових бджіл сформували 10 сімей по 0,5 кг кожна. Бджолам давали 50%-ний розчин цукру і біле пшеничне борошно тонкого помелу, змішану в різних пропорціях з пергою. Досвід проводили восени, коли бджоли могли приносити у вулик з поля лише дуже невелика кількість пилку (табл.27).

Годівля бджіл пшеничним борошном при одночасному зборі пилку значно збільшив виділення воску. Нестача вітамінів і інших речовин у борошні компенсується великою кількістю їх у пилку. Повторний досвід за згодовування бджолам підсмаженого пшеничного борошна разом з пергою, проведений в Інституті бджільництва, показав збільшення кількості білка в тілі бджіл і кількості вирощених личинок.

Бджоли охоче забирають підсмажену пшеничне і вівсяну муку як у чистому вигляді, так і в суміші з медом. Пояснити причину цього допомогли досліди, які дозволили з допомогою йодокрахмальной реакції простежити за розкладанням крохмальних зерен, що містяться в борошні і пилку, у всіх відділах кишечника бджоли. Виявилося, що великі крохмальні зерна проходили через кишечник бджоли без зміни, в той час як крохмальні зерна невеликого розміру розкладалися в середній кишці. Така ж картина спостерігалася і з великими крохмальними зернами всередині пилкових зерен: вони проходили кишечник бджоли, не піддаючись розкладанню. Мабуть, товста оболонка (амилопектиновая), навколишнє великі крохмальні зерна, настільки міцна, що Травні соки бджоли не в змозі через неї пройти.

Підсмажування борошна призводить до руйнування оболонок крохмальних зерен, вони тріскаються, частково розкладаються, і тоді вміст крохмальних зерен стає доступним для травних ферментів бджоли, а це збільшує поживну цінність борошна. Бджоли добре засвоюють соєве борошно, що містить дрібні крохмальні зерна. Виготовляють її на заводах, де зерна сої роздрібнюють, підсмажують і витягують масло пресуванням.

Для кращого використання бджолами знежиреного соєвого борошна її змішують з пилком (обніжжям), отриманої за допомогою пилкозбирачів, у пропорції: 75% борошна 25% пилку. Суміш замішують на цукровому сиропі до густої тістоподібної маси і у вигляді коржів дають бджолам.

При застосуванні для підгодівлі бджіл бавовняної борошна її також змішують з пилком. На 70% борошна додають 30% пилку. Суміш у сухому вигляді насипають у порожні комірки стільників і заливають цукровим сиропом (на 1 л води 1 кг цукру). Потім стільники залишають на добу, за цей час борошно зволожується цукровим сиропом, і в такому вигляді підставляють стільники в гнізда.

Таким чином, борошно в чистому вигляді не може замінювати пилок. Але борошно знежиреної сої і бавовни у суміші з пилком може засвоюватися бджолами і сприяє вирощуванню личинок і виділення воску.

Виставляти борошно на пасіці у весняний період при відсутності пилку в природі корисно. Це зменшує втрати бджіл у полі при пошуках пилку і дає можливість частково компенсувати недолік перги у вулику.

Бджоляр в результаті своїх тридцятирічних досліджень прийшов до висновку, що найкращі результати дає корм наступного складу: три частини знежиреного соєвого борошна, одна частина сухого збираного молока і одна частина сухих пивних або пекарських дріжджів. Все це ретельно змішують і розмелюють. Якщо кількість розплоду, отримане при харчуванні пилком, прийняти за 100%, то, харчуючись тільки цією сумішшю, бджоли вирощують 65% розплоду. Якщо ж використовувати перераховані компоненти для годування бджіл окремо, то соєве борошно дає 76,6% розплоду, дріжджі — 67,3, сухе молоко — 36,6% від тієї кількості, яке отримано при застосуванні суміші цих речовин. Досліди по тривалості життя бджіл в садках показали, що при живленні пилком бджоли жили 47,4 дня, дріжджами або соєвим борошном — 38,0, чистим цукром — 22,5 дня.

Суху пилок, зібрану з рослин, висушену і розмолоту обніжжя, а також штучну білкову суміш як у чистому вигляді, так і в суміші з сухої пилком можна давати бджолам поза вуликів. Суміш насипають у годівниці — плоскі коробки з фанерним дном і бортами висотою 4-6 див. Такі годівниці ставлять на відстані 10-12 м від пасіки в сонячних, захищених від вітру місцях. На великих пасіках встановлюють кілька годівничок у різних напрямках від пасіки і захищають їх від дощу навісами.

На дно ящика-годівнички кладуть камінчики або дерев’яні брусочки такої величини, щоб вони виступали трохи з шару насипаного порошку; бджоли будуть сідати на них, і це полегшить їм формування обніжжя. Шар не повинен бути товще 15 мм. Щоб швидше привабити бджіл до годівниць, біля них або на їх місці в перші дні ставлять стільники з рідким цукровим сиропом або медом.

Бджоли беруть пилок та її замінники і складають в соти поблизу розплоду, що дуже важливо для харчування молодих бджіл, годуючих розплід. З появою пилку в природі бджоли припиняють відвідування годівниць.

Щоб бджоли охоче забирали кормову суміш, їх можна спочатку привчати до неї. Для цього суміш вмазують лопаткою в комірки стільників поблизу розплоду. Звільняючи ці клітинки, бджоли-годувальниці звикають до запаху і смаку корми і тоді охочіше беруть його з вуличок вгорі рамок.

На кормової суміші, бджоли вирощують розплід навіть при повній відсутності пилку і перги. Особливо ефективна кормова суміш в ранньовесняне час, коли зазвичай сильно відчувається брак пилку і у вуликах, і в природі. Кормова суміш у рекомендованому складі містить всі речовини, потрібні для вирощування розплоду. Сухе молоко дає повний набір речовин, необхідних для росту личинок, а дріжджі забезпечують потрібним складом вітамінів.

Випробування в Інституті бджільництва даної білкової суміші дало позитивні результати. Були підібрані 3 однакові групи бджолиних сімей, за 10 сімей в кожній. Ці сім’ї на зиму забезпечили медом і білковою їжею різного складу. I групі сімей дали по 2 сота зі свіжою пергою, II — у такому ж кількості білкову суміш, а III групі білкового корму не дали.

Сім’ї, харчувалися білкової сумішшю, при першому обліку лише на 17% відстали від контрольних сімей, які отримали пергу (табл. 28).

При другому обліку вони виростили стільки ж розплоду, скільки і сім’ї з пергою. Сім’ї, які не мали білкового корму, сильно відстали. Лише в подальшому, коли всі сім’ї бджіл стали вносити пилок з поля, кількість розплоду в них підвищився.

В іншому досліді були сформовані навесні (4 квітня) 2 рівні групи бджолиних сімей, за 10 сімей в кожній. При цьому I групі сімей не давали додатково білкового корму, і вони задовольнялися лише запасами минулорічної перги в гніздах і пилком, що вноситься бджолами у літні дні; II групі сімей додатково давали білкову суміш, яку в сухому вигляді насипали в комірки стільників і заливали цукровим сиропом. У цьому досвіді сім’ї, які одержували білкову підгодівлю в сотах, за 35 днів виростили розплоду на 15,2% більше і мали бджіл до кінця досвіду на 400 г більше.

Соєво-молочно-дріжджову суміш, безсумнівно, засвоюється і добре використовується бджолами, але її охоче поїдають вони лише при відсутності пилку і перги. Щоб ця білкова підживлення мала привабливими для бджіл смаковими властивостями, слід додавати в неї 15-20% пилку.


(No Ratings Yet)


Loading.

Короткий опис статті: соєве борошно Вже давно бджолярі помітили, що при відсутності пилку в природі бджоли охоче

Джерело: Соєве борошно замінює пергу — Кормова база бджільництва

Також ви можете прочитати