Таджикистан не в силах їх утримати ціни на борошно та зерно, новина з рубрики Суспільство, актуальна інформація, обговорення новини, дискусії на Newsland.

30.08.2015

Таджикистан не в силах їх утримати ціни на борошно та зерно

08.08.2012 Alexander. R 2029 62 2

В Таджикистані різко злетіли ціни на борошно та зерно. Держава не в змозі їх утримувати. Як уже повідомляло «ІА «Казах-Зерно», уряд Таджикистану початок продаж державних запасів борошна для запобігання ажіотажу на вітчизняному ринку. За словами заступника директора Агентства по матеріальних резервах при уряді Таджикистану Мухаммади Муллоева, на сьогодні обсяг борошна з держрезерву на ринку складає 10% від загального обсягу. «Ми щодня викидаємо на ринок борошно, але те, що є в Держрезерву, недостатньо. Щоб вплинути на ринок, необхідно 50% сегменту», — зазначив він.

за Причиною державного втручання на ринок борошна став її дефіцит у вигляді різкого стрибка пшеничних цін в сусідньому Казахстані, який є основним постачальником борошномельної пшениці в Таджикистан.

Нагадаємо, згідно зі статистичними даними, чисельність населення країни складає понад 7,6 млн. людина, згідно з цим потреба у борошні становить 1 млн. 43 тис. тонн, або в перерахунку на пшеницю 1 млн. 429 тис. тонн. Казахстан є головним постачальником зерна і борошна в Таджикистан. Йому належить 96% ринку. Інше — частка російської борошна і зерна.

Таджикистан, незважаючи на те, що є переважно країною, що виробляє сільгосппродукцію, не може забезпечити внутрішні потреби в зернових за рахунок внутрішнього виробництва. Щорічні потреби в пшениці оцінюються до 1,5 мільярдів тонн, з яких тільки 600 тисяч тонн виробляється в країні.

У Міністерстві економічного розвитку і торгівлі Таджикистану зростання цін на борошно пов’язують з посухою в країнах, що є найбільшими виробниками зернових. З країн-постачальників зернових надходять сигнали про те, що обсяги продажу даної продукції можуть скоротитися, а це призведе до дефіциту на світових ринках.

9 липня голова Душанбе Махмадсаид Убайдуллоев підписав розпорядження, згідно з яким підприємцям рекомендовано в період священного для мусульман місяця Рамадан реалізовувати мішок борошна не вище 110 сомоні. Але адміністративні заходи не призвели до очікуваних результатів. Багато підприємці відмовилися завозити борошно, так як вона різко підскочила в ціні в Казахстані і продавати її в Таджикистані за такою ціною просто не вигідно.

Гострий дефіцит борошна спостерігається протягом останнього тижня на споживчому ринку Таджикистану. В результаті дефіциту на ринках 50-кілограмовий мішок борошна підскочив у ціні з 110 до 150 сомоні — це приблизно 31,5 дол. Про ситуацію на зерновому ринку Таджикистану розповів незалежний експерт з Душанбе Фіруз Саїдов.

Штучне регулювання цін може призвести до того, що багато підприємців можуть просто не продавати свою продукцію, перш за все, зерно, — вважає Фіруз Саїдов. — Таджикистан не повністю забезпечує себе зерном. Ми можемо забезпечити десь 60 відсотків, приблизно 40 відсотків зерна доводиться імпортувати, в основному з Казахстану.

Посуха в багатьох країнах і не дуже високий урожай подіяли на підприємців, і ціни на зерно, а особливо борошно, різко підскочили. Це вплинуло на те, що ціни на борошно зросли не тільки в Душанбе, але і в Таджикистані взагалі. Власне виробництво зерна, яке у нас роблять фермерські та дехканские господарства, в основному спрямовано на власні потреби і не має товарного характеру, тому ціни різко підвищилися.

В тому році ми виробили більше мільйона тонн зерна, і в цьому році кількість зерна не зменшилася, тому що весна була дуже дощова. Ми зробили практично стільки ж зерна, скільки було в тому році. Я ще раз повторюю, що 40 відсотків десь зерна ми повинні імпортувати з Казахстану. Саме посуха в інших країнах, скажімо, в Росії і Казахстані, вплинула на те, що ціни на зерно зросли, — сказав експерт.

у нас щорічно в місяць Рамадан ціни на сільгосппродукцію, на борошно, на все інше підвищуються. Хоча в Рамазане за мусульманськими традиціями ціни повинні знижуватися, але у нас зазвичай відбувається зворотне. Керівництво міста і країни як хоче вплинути на те, щоб ціни зменшилися, але в останні роки цього не відбувається.

Може бути, до осені ціни на інші види продукції дійсно знизяться. Скажімо, ми повністю забезпечуємо себе картоплею, але, на жаль (і такий прогноз був на початку року), в цьому році ціни на зернові, особливо на борошно, можуть підвищитися, і вони дійсно будуть набагато вище, ніж в тому році. Проте це не ті ціни, які зараз встановлюють багато підприємців. Відразу підвищили ціни з 110 сомоні за мішок борошна до 150. Це не дуже реально — занадто багато посередників, і це впливає на те, що ціни підвищуються дуже різко високо, — розповів незалежний експерт з Душанбе Фіруз Саїдов.

Для довідки: за даними ІА «Казах-Зерно», на 28.07.2012 р середній рівень закупівельних цін на пшеницю 3 класу на умовах DAF ст. Бегабад (Узбекистан-Таджикистан) склав $281 за тонну. Вартість борошна 1 сорту на цих же умовах становить $332 та на умовах DAF ст. Кудукли (Узбекистан-Таджикистан) пшениця коштує $326 за тонну, вартість борошна 1 сорту становить $364.

Короткий опис статті: ціни на борошно В Таджикистані різко злетіли ціни на борошно та зерно. Держава не в силах утримати їх. Як уже повідомляло «ІА «Казах-Зерно»,… — читайте детальніше на Newsland. таджикистан, голод, продовольство, Суспільство, новини, свіжі новини, події

Джерело: Таджикистан не в силах їх утримати ціни на борошно та зерно — новина з рубрики Суспільство, актуальна інформація, обговорення новини, дискусії на Newsland.

Також ви можете прочитати