Житній хліб. Склад житнього борошна. Користь житнього хліба.

24.08.2015

Житній хліб

В нашій країні житній хліб є воістину традиційним національним стравою. Споконвіку житній хліб був їжею для простого люду, в той час як знати воліла ласувати пшеничним хлібом. Це пояснювалося тим, що врожаї жита були куди більш багаті, ніж врожаї пшениці, тому хліб з пшеничного борошна завжди був дорожче житнього і дозволити собі його могли тільки заможні люди. Житній хліб був частим гостем на столах наших співвітчизників протягом дуже багатьох років, проте в останні роки люди стали все більше віддавати перевагу пшеничному хлібу. Так ще на початку ХХ століття відсоток вживання хліба з житнього борошна дорівнював 60, сьогодні ж він опустився до 10-13%.


Однак тим, хто веде здоровий спосіб життя варто задуматися про те, щоб ввести житній хліб в свій щоденний раціон. Справа в тому, що такий хліб володіє масою корисних властивостей. У ньому багато незамінних амінокислот, клітковини, мікро і макроелементів. До речі, у житньому хлібі на 30% більше заліза і в 1,5-2 рази більше калію і магнію, ніж у пшеничному хлібі. Також у житньому хлібі містяться вітаміни А, Е, РР і вітаміни групи В. Житній хліб менш калорійний, ніж пшеничний, в ньому менше вуглеводів і крохмалю.

Для виготовлення житнього хліба використовуються не дріжджі, а закваска. Готують закваску допомогою заливання житнього борошна кисломолочними продуктами або водою і подальшого настоювання отриманої суміші. Процес бродіння закваски може тривати до декількох діб.

При регулярному вживанні житній хліб нормалізує роботу шлунково-кишкового тракту, покращує обмін речовин, допомагає вивести зайвий холестерин з судин, знижує ризик розвитку цукрового діабету та онкологічних захворювань, виводить з організму солі, шлаки і токсини. Житній хліб корисний людям з низьким рівнем гемоглобіну в крові, а також тим, хто страждає недокрів’ям і занепадом сил.


Однак слід врахувати, що при всій користь житній хліб не рекомендується вживати людям, що страждають виразковими захворюваннями і тим, у кого підвищена кислотність кишечника. Це пов’язано з тим, що житній хліб має підвищену кислотність (7-12 градусів), яка захищає його від освіти цвілі і руйнівних процесів.

Сьогодні при виготовленні житнього хліба в більшості випадків використовується 80-85% житнього борошна в поєднанні з 15-20% пшеничного борошна. Це робиться тому, що хліб, повністю виготовлений з житнього борошна, занадто важкий для регулярного вживання.

Термін придатності житнього хліба дорівнює 36 годинам.
Рецепт житнього хліба

Склад:

Кількість:

  • Житнє борошно (шпалерна або обдирне) — 400 г
  • Вода — 400 мл

Хліб:

  • Житня закваска — 400 г
  • Житнє борошно — 400 г
  • Мед — 2 ст. ложки
  • Сіль — 2 ч. ложки
  • Рослинна олія — 2 ст. ложки
  • Вода — 140 мл


Для приготування закваски в скляну дволітрову банку всипати 100 г борошна і влити 100 мл води. Все ретельно перемішати, накрити банку льняною серветкою і поставити в тепле місце. Через добу знову додати 100 г борошна, 100 мл води, добре перемішати і прибрати в тепло. Повторити процедуру на 3 та 4 добу. На 5 добу закваска готова.

Короткий опис статті: борошно житнє обдирне Сайт про хлібі і хлібобулочних виробах. Який хліб вибрати і як на довго зберегти його свіжим? Про це і ще про багато іншого читайте на нашому сайті. хліб, борошно, рецепт, хліба, хліб, собаки, виробництво, хліба, випічка хліба, житній хліб, ват хліб, скачати хліб, єрусалимський хліб, прислів’я хліб, чорний хліб, технологія хліба, хліб сіль, хлібопічка, ленінград хліб, історія хліба, ринок хліба, хлібопекарня, хліб Москва, кондитерська, хлібопекарське обладнання

Джерело: Житній хліб. Склад житнього борошна. Користь житнього хліба.

Також ви можете прочитати